top of page

Kodėl rudenį paūmėja aknė ir kaip ją suvaldyti?

Ar pastebėjote, kad spuogų padaugėja rudenį atšalus orams? Odos specialistai dažniausiai įvardija keletą galimų priežasčių, kodėl taip nutinka. Stereotipiška, kad aknė – tai tik paauglių problema, nes nemažai moterų ir vyrų kovoja su suaugusiųjų akne. O šiomis gyvenimo aplinkybėmis, kai dažnai ir ilgai tenka dėvėti apsaugines kaukes, priežasčių aknei dar padaugėjo...

Kodėl rudenį atsiranda spuogų?


Kas atsitinka su oda rudenį? Kodėl spuogų daugėja, oda blizga, poros greitai kemšasi, o nosį nusėja inkštirais? Odos specialistai išskiria keletą priežasčių.

Pirmiausia, oda būna išsausėjusi po vasaros saulės, ją papildomai sausinti gali ir itin šaltas, žvarbus vėjas. Dėl to oda pradeda gaminti daugiau sebumo – tam, kad savaime atstatytų drėgmę. Tiesa, kai riebalų išskiriama per daug, oda dienos bėgyje stipriai blizga ir, toks jausmas, nepadeda jokios priemonės – kuo labiau ją sausiname, tuo daugiau oda ginasi ir išskiria dar daugiau sebumo. Visgi, kai oda išsausėjusi, jos apsauginis barjeras nusilpsta, todėl susidaro palankesnė terpė uždegimams. Jei oda linkusi į aknę, yra riebi arba mišri – išskiria daug sebumo – tuomet poros greičiau užsikemša ir kyla spuogeliai. Žodžiu, rudenį tikrai lengva papulti į tokį užburtą ratą, kurio finale... užklumpa nepageidaujami spuogai.


Antroji priežastis – stresas. Rugsėjo pradžioje neabejotinai daug aplinkybių emociniams svyravimams, tas dažniausiai aktualu paaugliams mokykloje ir studentams. Be to, stresą patiria ir po atostogų visu pajėgumu į darbus kibę suaugusieji. Oda atitinkamai reaguoja spuogeliais, ypač, jei yra riebi, mišri, ir iš esmės linkusi į aknę.


Trečioji priežastis – apsauginės kaukės. Jas dėvėti bene įpratome ir išmokome, tačiau kartais pasimiršta, kad jas reikėtų pakankamai dažnai keisti. Turint riebią probleminę odą, higiena ypatingai svarbi, nes tokia oda pirmiausiai „atsidėkoja“ nepageidaujamais spuogeliais. Naujasis terminas – „masknė“ – apibūdina būtent apie tokio pobūdžio bėrimus, kuriuos sukelia apsauginių kaukių dėvėjimas. Turint įtarimą, kad kaukės, kurios kai kuriems žmonėms dėl profesijos ar kitų priežasčių gali būti reikalingos daug valandų per parą, lemia kylančius spuogelius, patartina pakoreguoti ne tik savo įpročius, bet ir odos priežiūros rutiną.


Galiausiai, rudenį dažnai pasireiškia hormoninė aknė, kuri, kaip rodo tyrimai, būdinga moterims nuo 20 iki 40 metų amžiaus. Ji nebūtinai yra susijusi su menstruacijų ciklu, bet labiau su hormoniniais svyravimais, lemiančiais riebalų liaukų aktyvumą ir gausesnę sebumo gamybą odoje. Anksčiau minėtos priežastys – šaltas, odą sausinantis oras ar stresas – tik suaktyvina hormoninę aknę.

Trumpai tariant, aknei rudenį suaktyvėti yra pakankamai daug priežasčių, ir ji nebūtinai tik viena. Lengvos arba vidutinės aknės atveju ją valdyti padeda teisinga priežiūros rutina. Visgi ūmūs atvejai jau turėtų būti įvertinti ir gydytojo dermatologo, o vien kosmetikos priemonėmis ją sustabdyti gali būti sudėtinga. Svarbiausia, jau pastebėjus pirmuosius aknės požymius ir pažįstant savo odos kaprizus, patartina stengtis kuo anksčiau į priežiūros rutiną įtraukti tokias priemones, kurios gali padėti kuo ankstyvesnėje aknės stadijoje.


Paauglių kosmetika: ar tinka?

Visgi nėra odai to blogo... ko negalima būtų valdyti gerai parinktomis kosmetikos priemonėmis. Gerai – tai reiškia, kad ne tik pagal žadamą poveikį nuo spuogų, bet ir... amžių.


„Jaučiuosi keistai, kai stoviu prie paauglių kosmetikos lentynos ir bandau suprasti, kurį prausiklį šįkart pasirinkti. Man jau virš 30, o oda tarsi nesubrendusi?...“ – teko girdėti, kaip skundėsi viena moteris. Tiesa ta, kad virš 30, o kartais net virš 40 metų moterys vis dar kovoja su problemine mišria arba riebia oda, joms kyla spuogų ir kitokių, paauglių odai būdingų problemų. Tiesa ir ta, kad paauglių kosmetika visgi joms nėra visiškai tinkama, nes tokio amžiaus moteriai jau reikia ir priešraukšlinio, odą jauninančio poveikio, kuriuo (be abejo) negali pasigirti paaugliams kuriamos kosmetikos formulės.


Taigi išskirsime kelis dėmesio vertus atradimus brandžiai odai, vis dar kovojančiai su spuogais.

Estetinės medicinos pagrindu kosmetiką kurianti prancūzų laboratorija „Filorga“ šiemet pristatė naują liniją, kuri skirta brandžiai odai. „Age-Purify“ sukurta bendradarbiaujant estetinės medicinos gydytojams ir dermatologams, kurie suderino senėjimo požymių prevenciją ir sprendimus į aknę linkusiai brandžiai odai. Privalumas akivaizdus – nebereikia rinktis tarp paaugliams skirtų priemonių nuo aknės ir priešraukšlinių priemonių, nes visi linijos produktai veikia ir viena, ir kita kryptimi.

Dermatologinės prancūzų laboratorijos SVR asortimente šiemet pristatytas kremas brandžiai, mišriai ir riebiai odai su probiotikais ir peptidais [Pepti] Biotic. Probiotikai, kartu su hialuronu ir vitaminu C, stiprina odos pajėgumus atsinaujinti, ir ji tampa atsparesnė senėjimą lemiančiam aplinkos poveikiui. Peptidai padeda suvaldyti odos blizgėjimą dėl sebumo.


SVR laboratorija šiemet suaugusiųju aknei pristatė ir dar vieną inovatyvią priemonę – mikrošveitiklį „Sebiaclear Micro-Peel“. Jis yra puiki alternatyva mechaniniams šveitikliams, kurių sudėtyje esančios granulės gali tapti išplitusio uždegimo priežastimi. Anaiptol, vandens tekstūros šveičiamasis losjonas, naudojamas ryte ir vakare, giliai valo poras, palaipsniui saugiai pašalina nešvarumus, riebalų perteklių ir negyvąsias ląsteles – t. y. padaro tai, ko negali įprastas prausiklis.


Ką patarti paaugliams?


Nors lentynos lūžta nuo pasiūlymų paauglių aknei gydyti, dažnai girdime, kaip stebuklingai gerai veikusi priemonė staiga tampa visiškai netinkama: stipriai išdžiovina odą, ji tampa itin jautri, galiausiai netgi dar labiau išberta. Tiesa ta, kad pernelyg agresyvios priemonės gali duoti gerą trumpalaikį efektą, bet, naudojamos ilgainiui, dirgina odą. Tas ypač aktualu tiems, kurių oda ir šiaip jautri, linkusi rausti, kaisti ir pan.


Tokiu atveju svarbu griežtai rinktis dermatologines priemones, pritaikytas jautriai odai. SVR laboratorijos „Sebiaclear“ linija išsiskiria aukšta aktyviųjų medžiagų koncentracija formulėse, kurios yra gerai toleruojamos net jautrios odos. Tai nėra taip jau dažna ir paprastai suderinama! Ši linija išskirtinė ir efektu: pavyzdžiui, „Active Creme“ veido kremo poveikis dažnai prilyginamas vaistiniam gydymui nuo aknės. Bendrai visos linijos efektyvumas yra patvirtintas įvairiais tyrimais, kurie rodė stulbinamus rezultatus – akivaizdūs odos pokyčiai pastebėt vos po 7 dienų naudojimo.


Diagnozė: „viską išbandžiau, niekas nepadeda“


Priklausomai nuo aknės intensyvumo, rezultato gali tekti palaukti. Aišku, pernelyg ilgai laukti kartais... nėra kada. O kas, jei po poros savaičių laukia svarbi šventė? Ypač intensyvaus poveikio galima tikėtis iš profesionalių priemonių, tokių kaip, pavyzdžiui, dermatologų rekomenduojama smūginė terapija iš „Fillmed Skin Perfusion“ linijos. „Balance Booster“ yra tyrimais pagrįsto efektyvumo priemonė, skirta naudoti kaip intensyvus kursas 10 dienų. Itin koncentruota priemonė per trumpą laiką padeda subalansuoti odos sebumo išsiskyrimą ir efektyviai mažina visas aknei būdingas odos problemas.


Galiausiai, jei tikrai niekas nepadeda, rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu arba savo odos specialistu.
103 peržiūros
bottom of page